PEKINGI KAPSAS - KIIRESTIVALMIV, MAITSEV JA KASULIK.
Pekingi kapsas, petsai või Brassica pekinensis - nii nimetatakse köögiviljakultuuri, mis on tuntud Hiinas V-VII sajandist. Eurooplased proovisid seda taime alles XX sajandil. Petsai õrn maitse, tema kasulikud omadused, nõudlus köögiviljaturul, ning suhteliselt kerge kasvatamine - need on vaid mõned selle taime väärtused, mis võib aiapidajate seas huvi pakkuda.

MILLIST SORTI VALIDA ?
Kaubanduslikuks kasvatamiseks on kõige parem valida pekingi kapsa kaasaegsed hübriidsordid. Pöörake tähelepanu ekstravarajasele hübriidile "Tša-Tša" (vegetatsiooniperiood kõigest 50-55 päeva). See hübriid on kõrge saagikusega, vastupidav putkumisele ja märgmädanikule. Pead on tihedad, vaadikujulised, kaaluga 2,5-2,8 kg. Soovitatakse nii kevadiseks kui ka sügiseseks kasvatamiseks. Hiljavalmivate (80-90 päeva) hübriidide seast võiks ära märkida sordi "Russkii razmer", vastupidav õitsemisele ja madalate temperatuuride suhtes. Külv avamaale viiakse läbi juuli alguses, saak valmib septembri lõpuks. Keskvalmiv hübriid "Oranž mandariin" eristub südamiku originaalse oranži värvusega ning suurema karotiini sisaldusega. Valmib 60-70 päevaga, on pikliku peaga, mis kaalub 1,7 kg ja roseti läbimõõt on umbes 45 cm. Koostisesse kuuluvad praktiliselt kõik vitamiinid, aminohapped, mineraalsoolad ja orgaanilised happed, mis on inimorganismile vajalikud. Tervisliku elustiili populaarsuse kasvuga ja dieettoidu kasulikkuse mõistmisega, suureneb ka pekingi kapsa tarvitamine.


Pekingi kapsas "Cha-Cha" F1 (2,0 kg).

MULLA ETTEVALMISTUS JA KÜLV.
Pekingi kapsas kasvab hästi struktuursetel, viljakatel ja hea niiskusmahtuvusega muldadel, mille pH on vahemikus 6,7-7,4. Parimad eelviljad on kaunviljad, maavitsalised ja kõrvitsalised. Peale ristõielisi ei soovitata pekingi kapsast kasvatada, kuna nii haigused kui ka kahjurid on neil ühesugused. Kõrge happesusega muldi lubjatakse eelvilja alla. Selleks, et määrata täpselt vajaliku väetise koguseline ja kvaliteediline koostis, viiakse läbi mullaanalüüs ja väetatakse sellise väetisega, mis sisaldab toiteaineid, mida mullas pole piisavalt. Üks võimalus pekingi kapsast kasvatada on otsekülv avamaale, mida viiakse läbi üldjuhul juulis. Sellist külviaega põhjendatakse sellega, et pekingi kapsas on lühipäeva taim, ning juulis hakkab päeva pikkus vähenema. Enne külvi kaevatakse muld 25-27 cm sügavuselt läbi. Kui enne eelvilja mulda ei väetatud, siis viiakse mulda kas orgaanilist (40-60 t/ha), või mineraalväetist, arvestades toimeaine kogust. 1ha vajatakse 180-200 kg toimeainena lämma stikku põhiväetisena ja 30-60 kg toimeainena lämmastikku, 100-125 kg toimeainena fosforit ja 200-240 kg toimeainena kaaliumi pealtväetamiseks. Mulda soovitatakse väetada kompleksmikroväetisega, kuna pekingi kapsas on väga tundlik boori ja molübdeeni olemasolu suhtes. Need ained parandavad pekingi kapsa kasvu, tõstavad kvaliteeti ja suurendavad vastupidavust haigustele. Seemnete arvestus: 150-200 tuhat seemet hektarile (1000 seemne kaal 2,5-3,5 g). Pekingi kapsa seemned ei vaja külvieelset leotamist ega puhtimist.

AVAMAALE KÜLV ON ÖKONOOMSEM.
Otsekülv avamaale omab rida eeliseid võrreldes istikmeetodiga: pekingi kapsas moodustab peajuure, mis tungib sügavale mulda ja parandab taime varustatust niiskusega; taim ei kannata ümberistutamise stressi; jäävad ära kulutused, mis on seotud istikute kasvatamisega; paraneb taimede vastupidavus haigustele ja kahjuritele. Seemned külvatakse niiskesse mulda 1-2 cm sügavusele, seejärel põld rullitakse. Külvatakse kaherealiste lintidena, taimede paiknemise skeem - (20-50) x 20-25 cm või laiarealiselt - 45-60, 15-20 cm. Ühtlasema külvi saamiseks võib seemned eelnevalt segada sõelutud saepuruga. Seemned idanevad väga kiiresti, idulehed avanevad juba neljandal päeval. Taim areneb samuti väga kiiresti, vegetatsiooniperiood on küllaltki lühike: külvist kuni täieliku küpsuseni kulub 50-70 päeva, sõltuvalt tingimustest ja sordist (hübriidist).

KUIDAS KASTA JA PEALTVÄETADA.
Pekingi kapsas vajab kasvu algfaasis erilist tähelepanu: piisavat kastmist, õigeaegset väetamist, võitlust umbrohtude ja kahjuritega, vastupanu haigustele. Põldu kastetakse 5-8 korda hooaja jooksul, sõltuvalt ilmastikutingimustest. Veekulu - 350-400 m3 hektari kohta kuni peade moodustumiseni ja 400-450 m3 hektari kohta järgmisel perioodil. Parim kastmismeetod on tilkkastmine, see võimaldab mulda viia ka kompleksväetised, vältimaks väetise kontakti lehtedega. Valides väetist, pidage meeles, et pekingi kapsas on tundlik kloori suhtes, seepärast ei soovitata kasutada kloori sisaldavaid väetisi. Kapsas talletab endasse nitraate - viimane pealtväetamine viiakse läbi mitte hiljem kui kaks nädalat enne saagi koristamist; peale selle, lämmastiku üledoos viib sisemiste lehtede nekroosini. Täisväärtuslike peade moodustumiseks peab muld sisaldama kaltsiumi taimele omastatavas vormis. Kaltsiumi defitsiit viib lehtede nekroosini, kusjuures, eriti ohtlik on sisemiste lehtede nekroos, kuna seda on väga raske märgata. Ka liigniiskus mullas võib viia nekroosideni. Selleks, et ennetada taimede kahjustumist, pritsige taimi kaltsiumsooladega ja võimalusel valige vastupidavad hübriidid.

KAITSE KAHJURITE JA HAIGUSTE EEST.
Kogu vegetatsiooniperioodi jooksul võivad pekingi kapsast kahjustada ristõieliste kirbud, kapsaöölased, põualiblikad ja koid, samuti ripslased ja täid. Külve võib kaitsta keemiliste vahenditega ja õige viljavaheldusega. Kahjurite ilmumisel viiakse läbi süstemaatiline (kord iga 7-10 päeva järel) insektitsiididega töötlemine, vahendiga, mis sobib kõigile kapsaliikidele. Pekingi kapsa lehed on kaetud vahakirmega, seepärast on otstarbekas lahusesse lisada nakkuvust parandavat ainet. Kõige kahjutoovamad haigused on fusarioosne närbumine, nuuter, ebajahukaste, samuti bakterioos. Meetodid vastupanuks: vastupidavate sortide (hübriidide) külvamine, kõrvalekaldumatu külvikorra jälgimine ja pidevalt kõrge agrofooni jälgimine.

SAAGIKORISTUS.
Õige saagikoristusaja saab kindlaks teha tähtajaga, mis on kindlaks määratud antud sordiga, samuti pea välimuse järgi: kui pea on väljakujunenud ja pigistamisel prink. Saagikoristamiseks optimaalsed tingimused - kuiv jahe ilm peale kaste kuivamist. Kaasaegsed sordid korjatakse üheaegselt. Pead lõigatakse ära käsitsi. Soovides pikendada säilivusaega, jäetakse paar katvat lehte alles, keeratakse kapsapea toidukilesse ja pakitakse kartongkarpi. Kuigi avamaal talub pekingi kapsas kergeid külmi, tuleb saagikorjamine läbi viia enne sügisesi külmi. Vastasel juhul lühenevad järsult nii säilimisaeg kui ka realiseerimisaeg.* Kõige suurem saagikus (70-80 tonni hektarilt) ja kõrgeim kvaliteet saavutatakse suve-sügise kasvatamisel otsekülviga.

KUIDAS SÄILITADA TOODANGUT ?
Parim moodus pekingi kapsa säilitamiseks on spetsiaalne hoidla kontrollitava gaasi-temperatuuri reþiimiga. Seejuures tuleb hoida optimaalseid tingimusi: niiskus - 98-100%, temperatuur - 0*C, süsihappegaasi tase - 2-5%, hapnik - 1-2%. Selliste parameetrite juures säilib saak vähemalt 5-6 kuud, kuid pidage meeles, et temperatuuri langus alla -0,6*C kutsub esile kudede kahjustuse ja pead hakkavad mädanema. Kui pole võimalik saaki paigutada hoidlasse, ning paigutades saagi kuskile mujale, tuleb meeles pidada, et pekingi kapsas sisaldab palju vett ja vähe kuivaineid, seepärast suhtelise niiskuse vähenemisel hakkavad ka pead närbuma. Säilitades päid 7 kg netokaaluga kastides kilesse pakituna, säilib kaubanduslik kvaliteet temperatuuril +16±2*C üks ööpäev. Temperatuuril +2±2*C säilib toodang, mis on pakendatud mittehermeetilisse kiletaarasse peale kaht nädalat 97%, hermeetiliselt suletuna aga 100%-liselt. Kasutades stretš-kilet ja lainepappi, suureneb küll mõnevõrra toodangu omahind, see-eest pikeneb kapsa säilivusaeg ja see omakorda võimaldab müüa kapsast kõrgendatud nõudluse ja kõrgemate hindade ajal talvisel perioodil.

SÜGISENE MÜÜK - KASUMLIK.
Vähe sellest, et kasvatame ja säilitame toodangu, selle peab ka realiseerima. Täna on pekingi kapsa järele suur nõudlus nii kaubandusvõrgus kui ka restoranides. Hulgi- ja jaehinnad kõiguvad sõltuvalt hooajast. Farmer, kes soovib pakkuda konkurentsi välismaisele, peab alandama pekingi kapsa tootmise omahinda töö automatiseerimise arvelt, kasutama kõrgekvaliteedilist seemet ja täiustama agrotehnikat.

Tehnoloogiline informatsioon:
Seemneid ühes grammis 250-300 tk.
Külvitihedus 150-200 tuhat seemet hektari kohta.
Saagi valmimisaeg külvist 50-70 päeva, sõltuvalt sordist (hübriidist).
Maksimaalne produktiivsus 70-80 t/ha.