Millest alustada ?
Kõigepealt, on vaja esitada endale järgmised küsimused:
1. Kui tihti te viibite suvilas ja kui palju aega saate kulutada lilleaia
    hooldamisele.
2. Kui kaua kestab teie suvila hooaeg (lumest lumeni või ainult kolm suvekuud) 
    Sellest oleneb missuguseid lilli tasub istutada.
3. Milliseid lilli te armastate ?Peamised reeglid "laiskade lilleaia" loomisel:
* Istutage ainult mitmeaastaseid taimi (eelistades neid, mis kasvavad ühes kasvukohas mitu aastat).
* Eelistage vähenõudlikke taimi, mis vaja tihedat kastmist ja väetamist ja mis ei kahjustu haigustest ja kahjuritest.
* Valides taimi lilleaeda, arvestage nende õitsemisajaga. Ideaalis peaks kogu hooaja vältel kasvõi midagigi seal õitsema.
* Püüdke istutada neid taimi mille õitsemisaeg ei piirdu ainult 2-e nädalaga, vaid on vähemalt kuu aega. Peale selle, eelistage taimi dekoratiivse lehestikuga, mis kaunistab lilleaeda ka pärast õitsemist.
* Et mitte raisata aega rohimisele, kindlasti multšige maapind taimede vahel turbaga (kõige parem moodus), peenikeste kivikestega või keramsiidiga.
* Istutage taimed küllaldastele vahekaugustele üksteisest. Paljud neist on lokkava kasvuga ja hakkavad segama kõrval kasvavaid taimi. Et mitte teha iga aastast peenara korrastamist, siis on parem kõike seda ette näha.
* Alustage väiksemast lilleaiast, nähes palju jagub selle peale jõudu ja aega, siis võib mõelda juba suuremast lilleaiast.
* Väga oluline on lillaed eraldada. Jutt on mitte lippaiast, vaid pigem äärekaunistustest - bordüüridest. Ideaalis peaks lilleaed asetsema natuke kõrgemal pinnasest.Kuidas õigesti kasvatada taimi ?
See on, võib öelda, kõige vastutusrikkam moment kogu selles töös. Alustada tasuks lillepeenrale sobiva koha leidmisest. Asi on selles, et taimede valik hakkab olenema sellest, kus hakkab olema kasvukoht - päiksepaistel, poolvarjus või varjus.
Nüüd aga taimedest endist.
Kui taimede kasvukoht tuleb päiksepaistel või kerges poolvarjus, siis on valik lihtsalt tohutu.
Mõned näited:

* Kõikvõimalikud härjasilma sordid (karikakrad)
* Suureõielised ja karpaatia kellukad
* Tulinelk
* Kuningakepp
* Idamagun
* Leeklill (kõrged ja madalad)
* Kukeharja erinevad liigid
* Kivirik
* Hanerohi
* Mitmeaastaste astrite erinevad liigid
* Mõõl
* Õnnehein
* Päevaliilia (ta kasvab võrdselt hästi nii päikesepaistel kui ka päris poolvarjus)
* Aed raudrohiRohkem varjulistesse kohtadesse sobivad järgmised taimed:
*Astilbe
*Hosta
*Igihali
*Lupiin
*Bergeenia
*Priimulad
*Kitsekakar
*Kurekell
*Käoking
*Kullerkupp
See on vaid näidisnimekiri. Seda võib lõputult muuta ja täiendada. Kuid vähemalt, kõik selles nimekirjas antud taimed talvituvad meie kliimatingimustes suurepäraselt, praktiliselt ei haigestu, kasvavad kiiresti ja ei vaja pidevat tähelepanu.

Trollius chinensis Hiina kullerkupp

Kust võtta taimi?
Muidugi paljusid nendest taimedest on kerge kasvatada seemnetest. Kuid, kui te soovite veelgi kergendada oma elu, unustage see moodus. Tunduvalt kergem on istutada juba suuremaid istikuid. Aprillist oktoobrini võib aianduskeskustest osta mida iganes. Kui teil aga pole liigset raha pöörduge vana kindla mooduse juurde: plaanipärane aianaabrite külastus ning küllasõit sõprade ja sugulaste suvilatesse. Kui igaüks neist annab kasvõi ühe taime, siis saate endale vapustava aia.

Kas istutada sibullilli?
Nagu te juba märkasite, pole nendes nimekirjades sibullilli. Põhjus on lihtne: väga paljud neist vajavad tihedat väljakaevamist, tähendab võtavad teilt palju aega. Kui te aga ei kujuta oma lilleaeda sibullilledeta ette, siis istutage need mis kasvavad ühes kohas ümberistutamiseta 5-6 aastat. Need on nartsissid, kobarhüatsint, siniliilia, sügislill ja mõned teised. Istutada on neid parem mitmeaastaste taimede vahele. Siis juunis nende kuivavad taimeosad ei riku üldist lilleaia väljanägemist.

Millal teha lilleaeda?
Kui te arvate, et ainult kevadel, siis pole see nii. Väga paljusid taimi saab edukalt ümber istutada ka suve teisel poolel ja sügise alguses. Nii et võite kohe asuda selle huvitava tegevuse juurde.


Loe rohkem: Rohtsete mitmeaastaste taimede seemnete külv.